104. rocznica powrotu Grudziądza do Polski

W nadchodzący wtorek 23 stycznia 2024 roku Grudziądz zatopiony będzie w atmosferze świętowania. Mieszkańcy i goście miasta będą mieli okazję uczestniczyć w obchodach 104. rocznicy włączenia miasta do macierzy. To wyjątkowy dzień, kiedy to wspomina się moment, w którym po latach pruskiego panowania, Grudziądz powrócił do łona Polski.

23 stycznia 1920 roku to data, która na stałe zapisała się w historii miasta. Tego dnia polskie wojsko wkroczyło do Grudziądza, kończąc tym samym 148 lat obecności pruskiej. Wówczas to Józef Włodek, prezydent miasta, powitał gen. Stanisława Pruszyńskiego i jego żołnierzy, najpierw na terenie dzisiejszej bursy szkolnej, a następnie podczas uroczystości na Rynku.

Na Rynku w Grudziądzu odbędą się główne uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie. Rozpoczną się one od artystycznego występu młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego przy pomniku Żołnierza Polskiego o godzinie 11. Następnie, o 11:15, rozpocznie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym. Poranek tego dnia będzie również okazją do oddania hołdu, gdyż o 9:40 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a o 10:00 odbędzie się msza w intencji miasta w bazylice.

Warto zwrócić uwagę na zmiany w komunikacji miejskiej. W godzinach od 11:00 do 12:30 wstrzymany zostanie ruch tramwajów na trasie od alei 23 Stycznia do osiedla Tarpno. Tramwaje linii T3 będą kursować na trasie od osiedla Rządz do dworca PKP. Również kierowcy powinni przygotować się na modyfikacje w ruchu drogowym. Już dzień wcześniej, w poniedziałek 22 stycznia, popołudniu zamknięta zostanie ulica Kościelna prowadząca do Rynku. Objazd wyznaczono przez ulicę Tkacką i Starą w kierunku Rybnego Rynku, a zmiany te mają obowiązywać do godziny 13 następnego dnia.

Dla miłośników historii przewidziano wykład Dawida Schoenwalda w muzeum, który o godzinie 13 opowie o powrocie Grudziądza do Polski w 1920 roku. Wstęp na to wydarzenie jest wolny. Nie zabraknie również elementów kulturalnych. W teatrze odbędzie się koncert „Wolność zapisana w nutach”, gdzie chór The G Singers pod batutą Aleksandry Drozdeckiej oraz Orkiestra Salonowa Moderato pod dyrekcją Orlina Bebenow zaprezentują patriotyczne pieśni. Niestety, na to wydarzenie, na które wstęp był bezpłatny, bilety już się rozeszły.

Dodaj komentarz